Вітаю Вас Гість!
Четвер, 22.02.2018, 14:19
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Це важливо

Форма входу

Категорії розділу

Посібники [19]
Статті [3]
Науково-практичні статті на правову тематику
Судова система України [5]

Пошук

baner pravoonline w200
PRAVOONLINE

Корисна інформація

Наші партнери

Ресурсний центр ГУРТ

Захисти себе САМ

Головна » Статті » Посібники

Спадкування за законом

 Спадкування за законом означає, що право на спадщину після смерті людини переходить до тих осіб, які визначені в законі (Цивільному кодексі України).

Спадкування за законом відбувається у таких випадках:

·         померла особа (спадкодавець) не склала заповіту;

·         спадкодавець скасував раніше складений заповіт і не залишив нового;

·         у заповіті не зазначено все майно, яке належало цій особі (тоді спадкування за законом застосовується лише до того майна, якого нема у заповіті);

·         заповіт в судовому порядку визнано недійсним;

·         спадкоємці за заповітом померли раніше спадкодавця, а інших він не призначив;

·         спадкоємці за заповітом усунуті від права спадкування;

 

Спадкування за законом здійснюється почергово залежно від близькості родинних стосунків між померлою особою та спадкоємцем.

Кожна наступна черга спадкоємців може спадкувати лише у тому випадку, якщо немає спадкоємців попередньої черги, або ж якщо вони відмовились від спадщини, не прийняли її, усунуті від спадкування.

Закон визначає 5 черг спадкоємців за законом.

 

Перша черга – діти, чоловік/дружина та батьки.

Діти спадкодавця є спадкоємцями незалежно від їх віку.

До спадкоємців першої черги відносять не лише дітей, які були живі на момент відкриття спадщини, але і дітей, які народилися живими після смерті спадкодавця. Відносять до першої черги і дітей, які народилися у не зареєстрованому шлюбі.

В той же час чоловік/дружина є спадкоємцями першої черги лише у тому разі, якщо вони перебували у зареєстрованому шлюбі.

 

Друга черга -  рідні брати та сестри, баба та дід.

До рідних братів і сестер відносять як тих, що мають обох спільних батьків, так і тих, що мають спільну матір або спільного батька.

 

Третя черга – рідні дядько та тітка.

 

Четверта черга – ті, хто проживав з померлим однією сім’єю не менше п’яти років до відкриття спадщини.

Для того, щоб встановити, що особи проживали однією сім’єю, необхідно довести, що вони спільно проживали, були пов’язані спільним побутом, мали взаємні права та обов’язки. Такими доказами спільного проживання можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування, про те, що спадкоємець фактично перед смертю проживав із спадкодавцем. Також доказами можуть бути реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або у будинковій книзі, та інші документи, які підтверджують факт спільного проживання.

 

П’ята черга – інші родичі до шостого ступеня споріднення, а також утриманці, які не були членами сім’ї спадкодавця.

Ступінь споріднення означає кількість народжень, що пов’язують між собою двох осіб, які перебувають в родинних відносинах.

Наприклад, батьки та діти належать до першого ступеня споріднення, баба/дід та внуки – до другого, рідні дядько та тітка – до третього.

До родичів четвертого ступеня споріднення належать діти рідних племінників померлого (двоюрідні онуки), а також двоюрідні дід та баба.

До п’ятого ступеня споріднення – діти двоюрідних братів і сестер, діти двоюрідних діда та баби, діти двоюрідних онуків та онучок спадкодавця (двоюрідні племінники та племінниці, двоюрідні дядьки і тітки, двоюрідні правнуки і правнучки)

До шостого – діти двоюрідних правнуків і правнучок, діти двоюрідних племінників і племінниць, діти двоюрідних дядька і тітки спадкодавця (двоюрідні праправнуки та праправнучки, троюрідні онуки та онучки, троюрідні брати та сестри).

 

Зміна черговості спадкування.

За взаємною згодою між собою спадкоємці можуть змінити черговість спадкування.

Для цього їм необхідно укласти між собою нотаріально засвідчений договір.

Такий договір має бути укладений не пізніше закінчення строку, призначеного для прийняття спадщини (6 місяців з дня смерті спадкодавця).

Також спадкоємцям необхідно подбати про те, щоб такий договір не впливав на інтереси інших спадкоємців, які не беруть у ньому участі. Наприклад, не можна, щоб в результаті укладення такого договору була зменшена частка спадщини спадкоємця, який не бере у ньому участі, або збільшено обсяг обов’язків, які він успадковує.

Також черговість спадкоємців може бути змінена і за рішенням суду. Це можливо у тому випадку, якщо встановлять, що найближчі родичі спадкодавця ухилялися від своїх обов’язків по догляду за ним.

В такому разі суд може надати право на спадкування іншій особі, яка належить до спадкоємців за законом, але до спадщини не закликалася, за умови якщо ця особа тривалий час опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який перебував у безпорадному стані.

Спадкоємці однієї черги спадкують після померлого у рівних частках.

Наприклад, помер чоловік, у якого залишились дружина, син, та мати. В цьому разі кожен з них отримає по 1/3 частині від майна, яке належало чоловіку.

 

Спадкування за правом представлення.

Деколи трапляються такі випадки, коли особа (спадкоємець за законом не залежно від черги) помирає ще до моменту відкриття спадщини. В такому випадку інша особа заступає її місце та успадковує те, що належало б померлому спадкоємцю. Спадкування за правом представлення можливе за таких умов:

спадкодавець не склав заповіт;

спадкоємець за законом помер до відкриття спадщини, тобто до дня смерті спадкодавця або одночасно з ним;

спадкоємець, якого представляють, за життя не був усунутий від права спадкування.

Наприклад, у спадкодавця (діда) залишилося двоє внуків померлого раніше сина та рідна дочка. В цьому випадку дочка отримає ½ спадщини (як спадкоємець першої черги), що залишилась після діда (її батька), а онуки – по ¼ ( оскільки його син, якби був живий, також успадкував би ½ після батька).

Звертаємо увагу, що цей буклет має рекомендаційний характер, тож розбір окремих ситуацій потребує консультації з фахівцем.

Законодавство час від часу змінюється, тому подана інформація не є офіційним тлумаченням чинного законодавства.

Категорія: Посібники | Додав: podilliga (27.05.2011)
Переглядів: 21451 | Рейтинг: 3.7/3
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: