Вітаю Вас Гість!
Субота, 24.03.2018, 21:27
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Це важливо

Форма входу

Категорії розділу

Посібники [19]
Статті [3]
Науково-практичні статті на правову тематику
Судова система України [5]

Пошук

baner pravoonline w200
PRAVOONLINE

Корисна інформація

Наші партнери

Ресурсний центр ГУРТ

Захисти себе САМ

Головна » Статті » Посібники

Спільна власність подружжя. Поділ майна подружжя.
Для того, щоб мати можливість повною мірою користуватися та розпоряджатися спільною сумісною власністю подружжя, необхідно знати, яке саме майно належить до неї.

Спільне майно подружжя.

За загальним правилом, усе майно, яке набуте подружжям за час перебування у шлюбі є спільною сумісною власністю подружжя. При цьому не має значення, хто саме купував ту чи іншу річ, на чиє ім’я (чоловіка чи дружини) вона оформлена, та хто із подружжя заробляв кошти для придбання цього майна.
До спільної сумісної власності подружжя відносяться також і будь-які доходи, отримані чоловіком чи дружиною за час шлюбу. Це стосується зарплати, пенсії, стипендії та інших доходів.
Також, якщо чоловіком або дружиною укладений договір, то гроші і будь-яке інше майно, які були одержані за цим договором, так само будуть спільною власністю подружжя.
Так, до прикладу, якщо один із подружжя придбав лотерейний квиток, то виграш за цим квитком буде спільною сумісною власністю та належатиме в рівній мірі обом, тому що вважається, що такий договір (придбання квитка) був укладений в інтересах сім’ї.
Чоловік і дружина мають рівні права на користування та розпорядження таким майном. Вважається, що будь-який правочин щодо такого майна, вчиняється за згодою іншого з подружжя та в інтересах подружжя.
Однак, якщо чоловік чи дружина бажають укласти договір, який необхідно нотаріально засвідчити або зареєструвати, згода іншого з подружжя обов’язково має бути подана письмово та посвідчена нотаріусом.

Особиста власність кожного з подружжя.

Існує також і майно, яке не входить до спільної власності подружжя. Таким майном кожен може розпоряджатися окремо, незалежно від того, чи погоджується на це інший з подружжя.
До такого майна належить, перш за все, майно, яке належало чоловіку/дружині до шлюбу. В разі виникнення спору щодо такого майна важливо лише довести, що воно було придбане до шлюбу.
Також сюди відносять і будь-яке подароване чи успадковане майно. Іноді буває складно довести, кому були подаровані речі, вручені на весіллі. Якщо не доведено іншого, то вважається, що вони подаровані подружжю та є їх спільною власністю.
Крім того, не є спільною власністю майно, придбане за кошти, які належали особисто одному із подружжя. Для прикладу, це речі, придбані одним з подружжя на кошти, які були внесені як вклад у банківську установу до шлюбу. Знову ж таки, у разі спору щодо такого майна, головним буде довести, що речі придбані саме на ці кошти.
Не є спільною власністю і не підлягають поділу також будь-які премії, винагороди за особисті заслуги, речі індивідуального користування (в тому числі і коштовності, навіть якщо вони придбані за спільні кошти).
Однак, у випадку з преміями, нагородами, якщо інший з подружжя доведе, що він своїми діями сприяв їх одержанню, суд може визнати за ним право на частину цієї премії чи винагороди. Наприклад, чоловік займався науковою працею, в той час як дружина особисто займалася веденням домашнього господарства, вихованням дітей, чим сприяла йому в отриманні цієї премії чи винагороди.
Що ж стосується речей індивідуального користування, зокрема коштовностей, то, якщо буде встановлено, що вони придбані не для особистого користування чоловіка чи дружини, а для накопичення капіталу, вони будуть вважатися спільною власністю подружжя.
Також особистою приватною власністю чоловіка/дружини будуть і гроші, отримані як відшкодування за втрату чи пошкодження речі, яка належала їй чи йому особисто, а також грошова компенсація моральної шкоди.
Крім того, не підлягають поділу і гроші, отримані як страхові виплати за особистим страхуванням (обов’язковим чи добровільним).

Майте на увазі! Якщо чоловік та дружина ще перебувають у шлюбі, але фактично вже припинили проживати разом, тобто припинили шлюбні відносини, на майно, придбане в цей період, поширюється правило про спільну власність подружжя. І в такому випадку вже слід буде доводити, що певне майно було придбане в період, коли подружжя проживало окремо та шлюбні відносини були припинені. Лише в цьому разі це майно буде вважатися особистою власністю чоловіка або дружини.

Поділ спільного майна.

Навіть перебуваючи у шлюбі, подружжя може виявити бажання розділити майно, яке є їх спільною власністю. У такому випадку необхідно звертатися до суду із позовною заявою про поділ майна подружжя.
У позові необхідно вказати, яке саме майно ви бажаєте розділити, якщо це нерухоме майно – зазначити які є правовстановлюючі документи на нього, визначити його вартість (ціну позову).
За загальним правило все майно підлягає поділу у рівних частках, тобто 50/50. Так, якщо вартість спільного майна подружжя ви оцінюєте в 100 тис.грн., ціна позову буде складати 50 тис.грн. Однак, якщо немає можливості виділити в натурі половину такого майна (наприклад, необхідно поділити автомобіль тощо), можна компенсувати іншому з подружжя половину вартості такого майна.
Перед тим, як подавати позов до суду, вам необхідно сплатити судовий збір в розмірі 1 відсотка від ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати.

Категорія: Посібники | Додав: podilliga (20.01.2012)
Переглядів: 27967 | Рейтинг: 3.0/7
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: