Вітаю Вас Гість!
Понеділок, 21.05.2018, 16:33
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Це важливо

Форма входу

Категорії розділу

Посібники [19]
Статті [3]
Науково-практичні статті на правову тематику
Судова система України [5]

Пошук

baner pravoonline w200
PRAVOONLINE

Корисна інформація

Наші партнери

Ресурсний центр ГУРТ

Захисти себе САМ

Головна » Статті » Посібники

Загальні відомості про спадкування

Спадкування це перехід всіх прав та обов’язків від особи, яка померла (спадкодавця) до спадкоємця або спадкоємців.

Права та обов’язки, які переходять від спадкодавця до спадкоємця називають спадщиною.

Спадкодавцями можуть бути тільки фізичні особи: громадяни України, іноземці, особи без громадянства. Спадкоємці – це ті особи (фізичні, або юридичні), які мають право на спадщину згідно заповіту чи закону.

 

Які права та обов’язки входять до складу спадщини?

До складу спадщини входять усі права та обов’язки, які належали спадкодавцеві та не припинилися із його смертю. Так, якщо говорити про майнові права, то це, перш за все, право власності (на жилі будинки, квартири, земельні ділянки, транспорт, предмети домашнього господарства, гроші, цінні папери, пайові внески, засоби виробництва та ін.).

Можуть переходити у спадщину і деякі немайнові права. Для прикладу, це право на опублікування і розповсюдження творів мистецтва, науки та одержання винагороди; право на одержання диплому померлого автора, відкриття та винагороди за відкриття, право на винахід, промисловий зразок.

 

Які права та обов’язки НЕ входять до складу спадщини?

До таких прав належать особисті немайнові права (право на життя, честь, гідність, ділову репутацію тощо). Це є права, невід’ємні від особи спадкодавця, а тому переходити у спадщину не можуть.

За загальним правилом не може бути успадковане також право на участь у товариствах та право членства в об’єднаннях громадян.

До спадкоємців не може перейти право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я.

Право на аліменти, пенсії, інші соціальні виплати, заробітну плату є невід’ємним від особи спадкодавця, а тому теж не може бути успадковане.

Але це правило не застосовується якщо такі грошові виплати вже були нараховані за життя спадкодавця, але не були йому виплачені. Названі соціальні виплати за загальним правилом передаються членам сім’ї спадкодавця.

При цьому не має ніяких переваг в одержанні сум таких соціальних виплат одними членами сімї перед іншими (наприклад батьками перед дідом з бабою). Тому, як правило, ці суми розподіляються між особами, які звернулися за їх одержанням, порівну.

В тому ж разі, коли відсутні члени сімї спадкодавця такі виплати переходять до спадкоємців за заповітом або ж до інших спадкоємців за законом.

Усунення від права на спадкування.

Можливі також такі випадки, коли спадкоємці (за законом чи за заповітом) можуть бути позбавлені права спадкування (усунені від спадкування).

Таке можливо у тому разі якщо:

·         Спадкоємець умисно позбавив життя спадкодавця чи іншого спадкоємця, або вчинив замах на вбивство. При цьому не має значення, з якою метою були вчинені такі дії, а також їх результат. Але, з цього правила є виключення. Так, спадкоємець, який вчинив замах на життя спадкодавця, може знову набути права на спадщину, за умови, якщо спадкодавець зазначить про це у заповіті. Такий заповіт має бути складено вже після того, як спадкодавець дізнався про вчинення замаху.

·         Спадкоємець умисно перешкоджав скласти заповіт, змінити його або скасувати. Такі дії обов’язково мають бути вчинені умисно, а це може бути встановлено лише в судовому порядку.

·         Батьки позбавлені батьківських прав на момент смерті своєї дитини. Це правило діє у тому випадку, якщо судове рішення про позбавлення їх батьківських прав було у силі на час відкриття спадщини.

·         Батьки або діти ухилялися від свого обов’язку щодо утримання спадкодавця. Для встановлення цієї обставини необхідно звертатися до суду.

·         Встановлено судом, що спадкоємець не надавав допомогу спадкодавцю, який перебував у безпорадному стані (через хворобу, вік, каліцтво). До цієї групи спадкоємців належать, наприклад, опікун, піклувальник, другий з подружжя, дід, баба, повнолітні онуки, правнуки, брати та сестри).

·         Чоловік та дружина один після одного, якщо шлюб між ними визнаний недійсним. Однак якщо рішення про визнання шлюбу недійсним прийнято після смерті одного з подружжя, то за другим з подружжя, який не знав  і не міг знати про перешкоди щодо реєстрації такого шлюбу, суд може визнати право на спадкування в спільному майні подружжя.

 

Прийняття спадщини.

Спадкоємець чи спадкоємці можуть прийняти спадщину в цілому або так само в цілому від неї відмовитись. Не можна, наприклад, успадкувати майно померлого та відмовитись від спадкування його боргів.

Для того, щоб прийняти спадщину спадкоємець, який не проживав разом зі спадкодавцем, повинен подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини. Така заява має бути подана ним особисто та подається за місцем відкриття спадщини.

Разом із такою заявою слід подати документ, що підтверджує особу спадкоємця, свідоцтво про смерть спадкодавця. Якщо особа спадкує за заповітом, то на ньому має бути відмітка нотаріуса про те, що він не був змінений і не був скасований, а якщо ж за законом – необхідні також документи, що підтверджують родинні відносини із померлою особою.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у 6 місяців, який починається з дня відкриття спадщини (дня смерті спадкодавця).

У разі, якщо особа пропустила цей строк, його можна поновити, але за умови, якщо інші спадкоємці, які вже прийняли спадщину, дають на це згоду і пропуск стався з поважних причин.

В будь-якому іншому випадку для поновлення такого строку слід звертатися до суду, якому необхідно надати докази поважності причин для пропуску строку (довготривале відрядження за межі країни, хвороба, відсутність відомостей про смерть спадкодавця тощо).

 

 

Звертаємо увагу, що цей буклет має рекомендаційний характер, тож розбір окремих ситуацій потребує консультації з фахівцем.

Законодавство час від часу змінюється, тому подана інформація не є офіційним тлумаченням чинного законодавства.

Категорія: Посібники | Додав: podilliga (27.05.2011)
Переглядів: 2026 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: