Вітаю Вас Гість!
Субота, 26.05.2018, 15:33
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Це важливо

Форма входу

Категорії розділу

Посібники [19]
Статті [3]
Науково-практичні статті на правову тематику
Судова система України [5]

Пошук

baner pravoonline w200
PRAVOONLINE

Корисна інформація

Наші партнери

Ресурсний центр ГУРТ

Захисти себе САМ

Головна » Статті » Посібники

Звертаємось до суду за захистом свого права власності

кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

 

Згідно статті 386 Цивільного кодексу України в нашій державі забезпечується рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.

 

Звичайно будь-який спір краще врегулювати ще до звернення в судові органи. Однак, коли вичерпані всі засоби захисту свого права власності добитися, відновлення своїх прав можна лише шляхом звернення до суду.

 

Цивільне законодавство нашої держави передбачає чотири основних способи захисту права власності в судовому порядку:

·        звернення до суду із позовом про витребування майна з чужого незаконного володіння;

·        звернення до суду із позовом про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпоряджання своїм майном;

·        звернення до суду із позовом про визнання права власності на майно;

·        звернення до суду із  позовом про визнання незаконним акта, що порушує право власності.

 

 

Звернення до суду із позовом про витребування майна з чужого незаконного володіння.

Відповідно до статті 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно заволоділа ним.

Тобто, у разі, якщо стороння особа незаконно заволоділа вашим майном та незаконно його утримує у себе, ви, як власник майна, вправі звернутися до суду з позовом при витребування цього майна.

Такий позов юристи ще називають віндикаційним.

Відповідачем у такій справі буде особа, яка незаконно володіє вашим майном.

Цей позов може бути поданий лише щодо майна, яке має індивідуальні ознаки.

Наприклад, витребувати в судовому порядку можна домашню тварину, транспортний засіб, меблі тощо, оскільки це майно можна ідентифікувати серед іншого майна. Однак, не можна, витребувати зерно, інші сипучі матеріали, рідини тощо, які зберігаються разом з аналогічним майном у відповідача.

 

Для пред’явлення віндикаційного позову необхідно, щоб це майно збереглося. Якщо майно вже знищено, перероблено чи спожито, право власності на нього припиняється.

У цьому разі власник має право лише на захист своїх майнових інтересів, зокрема, за допомогою позову відшкодування.

 

За загальним правилом витребувати майно з чужого незаконного володіння можливо лише в недобросовісного набувача, тобто особи яка знала або могла знати, що вона володіє майном незаконно.

 

Витребування майна у добросовісного набувача допускається лише, якщо це майно:

1) було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння;

2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння;

3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом. 

 

 

Звернення до суду із позовом про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до статті 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Цей позов пред'являється у випадках, коли власник має свою річ у володінні, але дії інших осіб перешкоджають йому вільно її використовувати або розпоряджатися нею.

Відповідачем за цим позовом є особа, яка перешкоджає власнику вільно користуватись та розпоряджатись майном

Такий позов також може бути поданий лише щодо майна, яке має індивідуальні ознаки.

Найчастіше ці позови подаються для усунення перешкод в користуванні житловими будинками, квартирами чи земельними ділянками.

Наприклад, коли інші особи зводять споруди, саджають дерева, чим унеможливлюють підходи і під'їзд до будинку власника, спричиняють зсуви і обвали; одноособово займають приміщення, що мають перебувати у спільному користуванні всіх співвласників; здійснюють ремонт своєї квартири чи частини будинку таким чином, що це спричиняє перешкоди чи небезпеку для проживання інших співвласників. Цей позов може також бути поданий до осіб, які самовільно займають нежилі чи жилі приміщення власника тощо.

 

 

Звернення до суду із позовом про визнання права власності на майно.

Стаття 392 Цивільного кодексу України надає право власнику майна звернутися до суду з таким позовом у наступних випадках:

·        якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою;

·        у разі втрати документа, який засвідчує право власності.

Як правило, такі позови подаються у разі відмови нотаріусом оформити спадщину через відсутність документів, у разі відмови компетентних органів  у видачі державних актів на право власності на земельну ділянку, різноманітних свідоцтв про право власності, у разі, якщо ваше майно помилково включено державним виконавцем до акту опису та арешту, складеного відносно іншої особи тощо.

Відповідачами у таких справах виступають органи влади (міська (сільська, селищна) рада, райдержадміністрація тощо), або інші особи, які оспорюють чи не визнають право власності.

Звернення до суду із позовом про визнання незаконним правового акта, що порушує право власності.

Відповідно до статті 393 Цивільного кодексу України незаконним є правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

В такому випадку ви вправі вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта, або вимагати відшкодування шкоди.

Такий позов може подати власник, наприклад, у разі прийняття рішень відповідними органами про надання різноманітних дозволів, про виділення земельних ділянок чи іншого майна тощо.

Відповідачем у такій справі виступає орган влади, який прийняв незаконне рішення.

 

Підсудність.

За загальним правилом всі позови про захист права власності подаються до районного, районного у місті, міського  чи міськрайонного суду за місцем знаходження відповідача.

Позови про захист права власності на нерухоме майно, подаються до відповідного суду за місцезнаходженням цього майна.

Позови про зняття арешту з майна подаються до відповідного суду за місцезнаходженням цього майна.

 

 

Судові витрати.

При зверненні до суду із позовом про захист права власності вам потрібно буде оплатити державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

 

 

Державне мито

У справах про витребування майна з чужого незаконного володіння та про визнання права власності державне мито становить 1 відсоток від вартості спірного майна, але не менше 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 грн.) і не більше 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян    (1700 грн.)

У справах про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпоряджання своїм майном та про визнання незаконним правового акта, що порушує право власності державне мито становить 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (8 грн. 50 коп.)

 

 

Витрати на інформаційно-технічне забезпече-ння розгляду справи.

У справах про витребування майна з чужого незаконного володіння та про визнання права власності розмір витрат на ІТЗ становить 120 грн.

У справах про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпоряджання своїм майном та про визнання незаконним правового акта, що порушує право власності розмір витрат на ІТЗ становить 37 грн.

 

Звертаємо увагу, що цей буклет має рекомендаційний характер, тож розбір окремих ситуацій потребує консультації з фахівцем.

Законодавство час від часу змінюється, тому подана інформація не є офіційним тлумаченням чинного законодавства.

Категорія: Посібники | Додав: podilliga (27.05.2011)
Переглядів: 12182 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: